Home Categories Kidde PPE120CA Smoke Alarm, 10 ft, LED Display, 85
Kidde PPE120CA Smoke Alarm, 10 ft, LED Display, 85
Add to Favorite
UPC: 47871012008
Share:
  • Description
Description
PRODUCT OVERVIEW
The Kidde p12040CA is a 120 VAC, wire-in smoke alarm with 9 V battery backup that can function as a stand-alone unit or interconnect with up to 24 Kidde devices (of which 18 can be initiating). The Kidde p12040CA provides continuous protection against smoke and fire hazards, even during power outages. This smoke alarm uses photoelectric sensing technology. Photoelectric sensing alarms may detect visible fire particles (associated with slow smoldering fires) sooner than ionization alarms. Ionization sensing alarms may detect invisible fire particles (associated with fast flaming fires) sooner than photoelectric alarms. Leading authorities recommend that both ionization and photoelectric smoke alarms be installed to help ensure maximum detection of the various types of fires that can occur within the home.
Product Details
Alarm Type:
Audio
Color:
White
Dimensions:
12.5 cm Dia x 3.8 cm D
Display Type:
LED
Measuring Range:
10 ft
Operating Temperature:
4.4 to 37.8 deg C
Power Supply:
120 V
Sensor Type:
Photoelectric
Sound Level:
85 dB
Features
  • 120 V interconnectable will interconnect with up to 24 other devices (18 of which can be initiating), including smoke alarms (limit of 12), CO and heat alarms
  • 9 V battery backup provides continuous protection even during power outages