Home Categories ProSource TPG-ACR250PSI3L Air Compressor, Tool Onl
ProSource TPG-ACR250PSI3L Air Compressor, Tool Onl
Add to Favorite
UPC: 45734990197
Share:
  • Description
Description
PRODUCT OVERVIEW
The ProSource air compressor is designed to operate from a car cigarette lighter. It's suitable to inflate car tires, bike tires, beach balls, footballs and other recreational equipment. The specifications includes 12 V, 9 A working current and the pressure gauge and inflation accessories are included.
Product Details
Air Flow Rate:
15 Lpm
Color:
Black
Current Rating:
9 A
Dimensions:
5-1/2 in H x 6-3/4 in W x 3 in D
Drive Type:
DC Motor
Frequency Rating:
50 Hz
Includes:
(1) Pressure Gauge and (1) Inflation Accessories
Material:
Plastic
Motor Type:
540 DC motor
Outlet Connection Size:
1.3 cm Dia
Pressure Rating:
250 psi
Pump Type:
SL15
Sound Level:
90 dB
Speed Rating:
16000 rpm
Suitable for:
Inflates Car Tires Bike Tires Beach Balls Footballs and Other Recreational Equipment
Tool Only/ Battery Included:
Tool Only
Voltage Rating:
12 V
Features
  • Operate from car 12 V power supply